Televizijski oglas za igre na srečo me tokrat popelje v preteklost, polno dogodivščin z dedkom in babico. Počitnice pri dedku in babici so bile vedno najbolj zanimive in polne presenečenj. Nikoli mi ni bilo dolgčas. Zelo dobro se spomnim, kako me je dedek nekega dne podučil, kaj so igre na srečo in kakšen vpliv imajo dandanes v svetu.
Vsako soboto, zgodaj zjutraj smo odhiteli na tržnico po sveže sadje in zelenjavo, da bi se izognili gneči in dobili le najboljše pridelke kmetovalcev. Z dedkom sva imela to navado, da sva babico pri nakupovanju pustila samo, midva pa sva medtem hitro zavila na loterijo. Dedek mi je poleg svojega loto listka tudi dovolil, da si izberem srečko, ki je bila, ne boste verjeli, vedno dobitna. Ko smo prišli domov, sem hitro poklicala svojega brata, da bi se mu pohvalila, kako srečno roko sem imela tokrat. Ta mi je seveda iz čistega ljubosumja skušal vzbuditi dvome o tem, ali so rezultat priredili samo zato, da bi se še kdaj vrnila v poslovalnico in kupila novo srečko. Dedek mi je kasneje povedal, da imajo igre na srečo lahko dva obraza. Na eni strani lahko človeka osrečijo, na drugi strani pa v človeku vzbudijo odvisnost, ki lahko vodi v žalosten konec. Poduči me, kaj sploh so igre na srečo in zakaj je igranje s srečo v življenju lahko nevarno. O igrah na srečo lahko govorimo takrat, ko je pri igri prisoten denar. Lahko gre za katerokoli igro, najbolj pogoste pa so:
- Igre s kartami
- Igre s kockami
- Igre s kovanci
Končni rezultat pri igrah na srečo prepuščamo naključju. Kar zmrazi me, ko pomislim, da bi se v igro podala nevedoč, kakšen rezultat me čaka na koncu. Kljub tveganju, ki ga prinašajo igre na srečo, pa je občutek, da si nekaj zadel neprecenljiv. In prav ta občutek, mi še danes nariše nasmeh na obraz, ko se začnem spominjati sobotnih obiskov tržnice z dedkom in babico.