Vemo, da je vitamin B sestavljen iz več vitaminov. Posledično ga zato poimenujemo kar B kompleks, ki se neredko pojavlja v enakih živilih. Dobro je vedeti tudi to, da je vitamin B kompleks več vitaminov, ki so si različni po kemijski formulaciji.
Kateri pa so očitni znaki, ki kažejo na to, da vam primanjkuje takšnih vitaminov? Dokazano so to dermatitis, depresija, utrujenost, bolečine v mišicah, razjede na ustni sluznici, razpoke v ustnih kotičkih, vneta ter suha koža, težave s prebavo, nevrološke motnje, slabokrvnost, okvare živčevja in še bi lahko naštevali.
Kateri so naravni viri za B kompleks
Da bi se kar najbolj lahko izognili zgoraj navedenim težavam, je torej treba B kompleks uživati v dovolj veliki meri. Še zlasti pomembno je, da najprej poznate vse naravne odlične vire B vitamina. To so polnovredna žita, kvas, nerafinirana žitna zrna, soja, avokado, mango, rumenjaki, cvetača, lubenica, jagode, grenivke, maline, fižol, svinjska jetra, puranja ter piščančja drobovina, repa, paprika, orehi, koleraba, goveja jetra in še bi lahko naštevali.
Ker naš organizem ne zmore sam proizvajati vitamina B9 oziroma folne kisline, je še toliko pomembneje, da jo pridobivamo s pomočjo hrane pa tudi s pomočjo dovolj kakovostnih prehranskih dopolnil.
Priporočen dnevni vnos za B kompleks
Strokovnjaki za vsak vitamin B kompleksa priporočajo dnevne odmerke. Na primer za vitamin B2 za odrasle je priporočena dnevna doza 1,2 mg do 1,7 mg. Za nosečnice se priporoča 1,6 mg, za doječe matere pa celo 1,8 mg.
Sicer pa mora prav na vsaki embalaži prehranskega dodatka za B kompleks pisati tudi priporočena mera oziroma doza. Pri jemanju takšnih dopolnil se je prav tako dobro posvetovati s strokovnjaki oziroma s svojim osebnim zdravnikom. Poleg jemanja dopolnil pa nikakor ne smete pozabiti niti na živila, ki vsebujejo bogat vir za B kompleks.