Dejstvo je, da aromaterapija tudi pri nas postaja vse bolj poznana, posledično so se tudi eterična olja oziroma njihova uporaba zelo močno razširila. Veliko ljudi si namreč pri svojih težavah želi pomagati na povsem naraven, preprost pa tudi cenovno dostopen način. Treba pa se je zavedati, da uporaba eteričnih olj vendarle ni tako preprosta, še posebej pa ne, ker na spletu pa tudi drugje mrgolijo tudi takšne informacije, ki jih uporabniki eteričnih olj ne bi smeli sprejemati.
Res je, da nam eterična olja lahko učinkovito pomagajo, in to pri vsakodnevnih težavah. Kljub temu pa jih moramo obvezno uporabljati pravilno ter varno.
Eterična olja so naravna, kar pa ne pomeni, da so nujno varna
Nekateri menite, da so eterična olja povsem varna, saj so naravna, kar pa v resnici sploh ni vedno nujno. Veliko je namreč v sami koncentraciji pa tudi v razumevanju sestave posamezne vrste eteričnega olja.
Zavedati se morate, da številna eterična olja vsebujejo za zdravje nevarne kemijske komponente. Te lahko delujejo nevrotoksično ali pa hepatotoksično. Posamezne snovi, ki jih vsebujejo eterična olja, lahko posegajo tudi v delovanje zdravil. Posledično lahko zmanjšujejo ali pa celo povsem izničijo njihovo delovanje. Ker so eterična olja zelo koncentrirane snovi, je treba z njimi še toliko previdneje ravnati.
Na človeka eterična olja lahko delujejo različno
Ste kdaj naleteli na eterična olja, ki imajo posebej za vas zelo neprijeten vonj? Verjetno! Vonj eteričnih olj namreč pri ljudeh lahko sproži čustven odziv. Ta je povezan z asociacijo na vonj. Tista eterična olja, ki imajo za nas neprijeten vonj, so namreč lahko povezana z negativnimi spomini ali pa izkušnjami.
Sicer pa je prav vsako eterično olje v osnovi čisto. To v praksi pomeni, da ni mešano s sintetičnimi olji, rastlinskimi olji ali katerimi koli drugimi snovmi. Če so eterična olja kakovostna, potem imajo zagotovo terapevtsko delovanje. To pa je ne nazadnje tudi glavni namen eteričnih olj oziroma njihovega pridobivanja ter uporabe.